úterý 4. března 2014

Ukrajina není bordel

Na blog jsem přidávala už dávno, ale současná krize na Ukrajině dosáhla takových rozměrů, že jsem dnes vstávala ve 4 hodiny ráno, abych zjistila, jestli se Ukrajinci vzdali nebo ne. Přestože z tohoto aktu se vyklubala kachna, faktem je, že na Ukrajině se zabydlují neoznačení ruští vojáci a car Putin stahuje další do domovských základen z jejich cvičení na západě země. Otázkou zůstává, jak z toho ven?
Z historického hlediska je toto chování naprosto nepřístojným porušením dohody staré POUHÝCH 20 LET!! Jedná se o Budapešťské memorandum, o kterém se dnes moc nemluví, ale které bylo pro Evropu zásadní. Ukrajina totiž slíbila vzdát se jaderných zbraní, pokud jí bude zajištěna suverenita a územní celistvost.
A co dělá západ? Amerika hrozí ekonomickou izolací Ruska a Evropa vyhrožuje zastavením jednání o bezvízové politice vůči Rusku, Putin už se strachy třese. Jenže co jiného dělat? Vyvolat válečný konflikt? Ruští vojáci se zatím nedopouštějí žádného násilí a z OSN žádná iniciativa nevyjde, neboť si ji Rusko samo může vetovat.

Jak se bude situace vyvíjet? Přestože rozdělení Ukrajiny by bylo nasnadě, nemyslím si, že se to stane. A jestli ano, jaký precedent to nastavuje? Zítra se k Rusku rozhodnout připojit oblasti obývané Rusy v Kazachstánu, pozítří to napadne Jižní Osetii, Abcházii nebo severní Kyrgyzstán. Dovolím si jedno přirovnání: Rakousko, po něm Sudety, Polsko, Francie a nakonec Rusko.


1 komentář:

  1. Hele tak ono Putinovi chudákovi nic moc jinýho nezbývá. Když nebudou moct Rusové do světa, je naprosto logickým krokem zabrat ten svět pro Rusko.

    OdpovědětVymazat